czwartek, 26 maja 2016

Wpływ matki na rozwój dziecka, czyli wspólne świętowanie Dnia Matki

Wpływ matki na rozwój dziecka

Ze względu na dzisiejszy Dzień Matki nie wyobrażam sobie innej bohaterki wpisu niż matka. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza osoba w życiu każdego dziecka i dlatego warto sobie uświadomić, co tak naprawdę zawdzięczamy naszym mamom. 


Kiedy pojawia się więź między matką i dzieckiem?

Wszystko zaczyna się już w łonie matki, kiedy to zaczyna zawiązywać więź z dzieckiem, choćby dzięki temu, że do niego mówi. Niektórzy się z tego śmieją, ale wielokrotnie powtarzane badania wykazują, że już przed narodzeniem dziecko słyszy dźwięki "z zewnątrz". Na tym etapie bardzo istotne jest również to, czy matka dba o siebie, nie pije alkoholu, nie pali, odpowiednio się odżywia i chodzi na wizyty kontrolne do lekarza. W ten sposób ma szansę zapewnić dziecku zdrowy start w nadchodzącym życiu.

Nie można ograniczać się do zaspokojenia podstawowych potrzeb narodzonego dziecka. Matka jest najbliższą osobą dla malucha. Już na etapie karmienia ma szansę rozpocząć tworzenie prawidłowej więzi ze swoją pociechą. Jedzenie i zmiana pieluchy nie wystarczą do stworzenia bezpiecznej więzi. W tym celu należy do dziecka mówić, przytulać je, a później bawić się z nim, czyli generalnie wspólnie spędzać czas.


Jak stworzyć bezpieczną więź z dzieckiem?

Stworzenie bezpiecznej więzi z matką pozwala dziecku na kolejnym etapie rozwoju na swobodne eksplorowanie otoczenia. Wie, że zawsze będzie mogło wrócić do sfery bezpieczeństwa, którą stanowi rodzic i "wtulić się w spódnicę", gdy będzie źle lub strasznie. 


Co przyczynia się do stworzenia bezpiecznej więzi?
  • stałość reakcji, uczuć, zachowań - dziecko musi wiedzieć, czego spodziewać się po matce;
  • akceptacja dziecka takim, jakie jest (bez względu na to, czy potrafi liczyć, pięknie rysuje, czy ma tendencje do gubienia łopatki);
  • zapewnienie dziecku bezpieczeństwa zarówno na etapie zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak i ciągłego pokazywania mu swojej miłości, np. przez wyrażanie uczuć;
  • pomoc w sytuacjach stresowych, trudnych;
  • obdarzanie dziecka czułością;
  • zachęcanie do eksplorowania otoczenia, wsparcie w podejmowanych działaniach;
  • szacunek do dziecka, jako że należy się każdej istocie bez względu na wiek.


Socjalizacja dziecka

Matka ma również największy wpływ na to, jak przebiegnie socjalizacja dziecka. To ona jest pierwszym przedstawicielem "innych ludzi" i jej podejście do swojej pociechy zdeterminuje sposób podejścia do życia, świata i społeczeństwa. Jeśli matka zagwarantuje dziecku dobry start i stworzy wartościową więź, to ono z większą ufnością i radością przystąpi do kontaktu z innymi osobami. Będzie wierzyło w dobre intencje ludzi, a nie doszukiwało się drugiego dna w każdej wypowiedzi. Wynika to między innymi z faktu, że takie dziecko ma prawidłowy wizerunek samego siebie, jego samoocena nie jest ani zawyżona, ani zaniżona, a to tego potrafi wyrażać emocje i mówić o nich.

Jeśli dziecko nauczy się, że matka je wspiera i jest blisko bez względu na wszystko, to będzie ciekawe świata i z radością zacznie się usamodzielniać. Ważne jest, żeby zrozumieć, że nie chodzi o tworzenie maminsynków, ale o stworzenie bezpiecznej bazy. Dziecko musi być pewne akceptacji rodzica. Tym bardziej, że im starsze, tym dalej będzie wypływać na oceanie możliwości.


Jak widać matka wywiera niebagatelny wpływ na rozwój swojego dziecka, szczególnie w kwestii postawy wobec świata i innych ludzi, świadomości własnej wartości oraz otwartości na nowości. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to podziękujcie swoim mamom za to, że jesteście wartościowymi osobami :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz