piątek, 20 maja 2016

5 faktów dotyczących stresu

5 faktów dotyczących stresu

Jeśli zdarza ci się mieć wrażenie, że stoisz nad przepaścią i każdy krok doprowadzi do upadku, to prawdopodobnie żyjesz w stresie. Niestety w dzisiejszym świecie jest to właściwie nieodłączny element funkcjonowania każdego człowieka bez względu na wiek, płeć czy wykonywaną pracę. Z reguły jest kojarzony negatywnie i wiąże się z nieprzyjemnymi wydarzeniami. Ale czy to jedyna słuszna koncepcja?

Pojęcie stresu zostało wprowadzone do badań naukowych przez Hansa Selyego, który uważał, że jest to reakcja organizmu na szkodliwe bodźce. Bardzo szybko został jednak skrytykowany przez to, że zupełnie zignorował wpływ środowiska na regulację poziomu stresu. Poza tym uznano, że nie można mówić o bezwzględnej szkodliwości czynników wywołujących stres, ponieważ w niektórych sytuacjach efekty są pozytywne.

1. Stres może być motywujący

Stres wiąże się z postawieniem całego organizmu w stan gotowości. Oznacza to, że możemy zrobić dużo więcej (a często i znacznie lepiej) niż w znanej sytuacji, w której jesteśmy całkowicie spokojni i pewni tego, co się za chwilę wydarzy. Stres sprawia, że człowiek staje się czujny, gotowy na wyzwania, jakie stawia przed nim otoczenie. Jeśli stresujesz się przed publicznym wystąpieniem lub wejściem na egzamin, to bardzo dobrze - to znaczy, że nie popadłeś w rutynę i z należytą powagą podchodzisz do zadania. 

2. Poziom stresu

Na poziom stresu wpływają różne czynniki, np. własne możliwości, pomoc otoczenia, hierarchia wartości. Mało istotne kwestie, nie powinny wywoływać wielkich reakcji. Jeśli masz wrażenie, że za często się stresujesz, to pomyśl, co jest przyczyną, a następnie przestań się przejmować rzeczami, które nie są dla ciebie wystarczająco ważne. Dzięki temu ograniczysz stres i zadbasz o własne zdrowie.

3. Nuda przyczyną stresu

Prawdopodobnie ten punkt wydaje ci się dziwny, ale tak właśnie jest. Nuda może być przyczyną stresu! Jak to w ogóle możliwe? Człowiek nudzi się, ponieważ brakuje mu wrażeń. Czasami chodzi o zadania, ruch czy możliwość wykazania się, a innym razem o potrzebę kontaktu z drugą osobą. Taki niedobór bodźców powoduje frustrację, rozdrażnienie, napięcie emocjonalne, a w ekstremalnych sytuacjach może nawet doprowadzić do psychozy. Czy nie zdarza ci się, że po całym dniu leniuchowania jesteś bardziej zmęczony/a niż po dniu pracy? Zastanów się, co mogłoby się wydarzyć po kilku takich dniach (ale lepiej tego nie próbuj).

4. Zmęczenie może być objawem stresu

Odnoszę wrażenie, że w ciągu ostatnich kilku lat świat przyspieszył. Oczywiście nie mam tu na myśli przyspieszonego obrotu kuli ziemskiej, ale sposobu funkcjonowania ludzi czy postępu technologicznego. Jako społeczeństwo mamy coraz mniej wolnego czasu, wiecznie gdzieś pędzimy i skupiamy się na pracy. A co na to nasze organizmy? Czują się zmęczone. Tak po prostu - chciałoby się powiedzieć - "po ludzku". Zabieganie, życie pracą i podejmowanie zbyt wielu ważnych decyzji może prowadzić do chronicznego stresu, który przejawia się przede wszystkim zmęczeniem. Niewątpliwy wpływ mają również niewłaściwe warunki otoczenia, np. oświetlenie, hałas czy klimat oraz wszelkiego rodzaju choroby i bóle wyczerpujące organizm. Dopóki człowiek ma zapewniony odpoczynek pozwalający na regenerację organizmu, nie widać trudności w funkcjonowaniu. Niestety w momencie, w którym zostanie przekroczony próg odporności na zmęczenie, organizm odmawia dalszej współpracy.

5. Chroniczny stres prowadzi do poważnych chorób

Chroniczny, przedłużający się stres może być przyczyną wielu poważnych chorób, np. choroby wieńcowej, nadciśnienia, wrzodów, jadłowstrętu, alkoholizmu. Należy więc dbać o siebie i pamiętać, że liczą się nie tylko ćwiczenia fizyczne czy umysłowe, ale również odpoczynek. Trzeba umieć sobie odpuścić, wyciszyć się, przestać myśleć o tym, co już się stało oraz o tym, co dopiero może się wydarzyć. Skoro nie ma się na coś wpływu, nie warto się tym zamartwiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz